عينك دودي

كارگردان: محمدحسين لطيفي

فيلمنامه: اصغر عبداللهي (بازنويسي: ايرج طهماسب، محمدحسين لطيفي)

مدير فيلمبرداري: احمد مسروي

تدوين: مهدي  رجائيان

موسيقي: علي كهن ديري

طراح صحنه: سيامك احصايي

چهره  پرداز: مهران روحاني

بازيگران: ايرج طهماسب، فاطمه معتمدآريا، حسن شكوهي، فقيه سلطاني،  پانته آ بهرام، جميله شيخي، عزيز هنرآموز، سعيد پيردوست، آتوسا قريشي، مريم شفاهي

سال ساخت: 1378

تاريخ نمايش: 1379

فروش در سينماهاي تهران: 360 ميليون تومان

 

خلاصه داستان:

زندگي مشترك مينا و سينا، زن و شوهري از طبقه مرفه ظاهرا  به بن بست رسيده  و هر دو در پي جدايي اند. اين دو روز حضور در محضر براي طلاق با دختري به نام مينا از طبقه فرودست مواجه مي شوند كه به وسيله پدر معتادش  به زور قرار است در ازاي بدهي (پانصد هزار تومان) به همسري جواني آس و پاس و خلافكار به نام ناصر درآيد. مينا در يك تصميم آني، دختر را از آنجا فراري مي دهد و خود نيز با او همراه مي شود. پيرمرد معتاد  و ناصر، سينا را به  زور با خود همراه مي كنند  تا طي يك تعقيب و گريز طولاني، ‌زن و دختر را بيابند. اين تعقيب و گريز  و زندگي  اجباري چندروزه سينا با ناصر  و مينا  با عروس فراري موجب تغيير و تحول در روحيه و رفتارشان مي شود. در پايان دختر فراري براي ازدواج با ناصر اعلام رضايت مي كند و ميان مينا و سينا نيز تفاهم و صميميت به وجود  مي آيد.

 

يادداشت:

عينك دودي با عنوان قبلي عروس فراري پس از فيلم سرعت (1374)، دومين ساخته محمدحسين لطيفي است.

عينك دودي با بهره گيري از يك فيلمنامه فكر شده و منسجم با داستان آشناي دعواي زن و شوهر و سوژه سنتي طلاق و بازيهاي در خور توجه، در گيشه با استقبال بي سابقه اي برخوردار شد. اين فيلم با فروش 360 ميليون توماني خود پس از شوكران در رده دوم جدول فروش سال 1379 قرار گرفت.

Close Window